Výhody formátu RAW a porovnanie s JPG

Fotografovanie do formátu RAW je často preberaná téma a to už od čias prvých pokročilých digitálnych fotoaparátov. Niektorí fotografi túto možnosť často a radi využívajú, iní vôbec. Tento príspevok do blogu sa bude týkať práve tejto problematiky.

Čo je to formát RAW?

RAW je označenie pre súbor obsahujúci digitalizované obrazové dáta v takej podobe, v akej ich zaznamenal snímač fotoaparátu. Sú neupravené, obvykle nekomprimované a bežný užívateľ ich často ani nedokáže zobraziť na svojom počítači. Nevýhodou je, že neexistuje nič také, ako štandardný RAW formát a tak každý výrobca fotoaparátov používa vlastný a dokonca sa súbory líšia aj v jednotlivých modeloch. Toto vyvoláva nutnosť, vždy po kúpe nového fotoaparátu, investovať aj do novej verzie softvéru na jeho spracovanie fotografií.

Aké sú výhody „fotenia do RAW“? Prečo ho používajú všetci profesionáli?

Je to jednoduché. Keďže sa jedná o nekomprimovaný súbor, je možné vykonávať dodatočné úpravy v počítači a to vo väčšej miere ako pri súbore JPG. Fotograf má možnosť upravovať vyváženie bielej, robiť veľké zmeny v expozícií, upravovať svetlá, tiene, farby a mnoho ďalšieho. Nebudem zachádzať do detailov a radšej ukážem príklad použitia.

Pohľad zo Sesterského plesa na štíty Prostredného hrebeňa. Vysoké Tatry, október 2018. RAW – vľavo, výsledná fotografia – vpravo.

Ako môžete vidieť, nastala veľká zmena k lepšiemu. Fotografiu som pri fotografovaní zámerne odfotil tmavú, lebo som si chcel byť istý, že neprídem o detaily v svetlých častiach. Vedel som, že aj pri takejto hraničnej situácií sa v tieňoch bude nachádzať dostatok detailov. Úpravy boli také markantné, že by ich nebolo možné vykonať, keby fotografia nebola nasnímaná vo formáte RAW. Toto bol veľmi extrémny prípad. Práve západy a východy slnka sú najnáročnejšie na dynamický rozsah snímacích čipov. To je dané veľkými rozdielmi medzi svetlými a tmavými časťami obrazu. Vo všeobecnosti platí, že aj keď máme k dispozícií takýto mocný nástroj, je vždy nutné rozmýšľať už pri fotení a exponovať správne, čím zabezpečíme, že nebude nutné robiť až také veľké úpravy v počítači. Ušetrí to čas, nervy aj kvalitu súboru.

Je nutné upravovať fotografie?

Áno určite, pretože neupravená fotka neexistuje. Za čias analógových fotoaparátov sa úpravy robili v tmavej komore, dnes v počítači. Akékoľvek JPG, ktoré vylezie z fotoaparátu, už bolo upravené a RAW nám len poskytuje väčšie možnosti. Ak aj budeme RAW súbor považovať za neupravenú fotku, tak si treba uvedomiť, že to aj tak nie je verná reprezentácia reality a fotky v RAW ani nie sú pekné.

Prečo JPG priamo z fotoaparátu vyzerá lepšie ako neupravený RAW?

Toto tvrdenie je pravdivé, lebo akýkoľvek fotoaparát vždy vytvorí najprv RAW súbor. Na ten aplikuje svoje korekcie, ako napríklad vyváženie bielej, doostrenie, zvýšenie kontrastu a mnoho iných úprav. Takýto výsledný súbor uloží do formátu JPG. Toto sa deje práve preto, že výrobcovia fotoaparátov chcú bežným zákazníkom ponúknuť „peknú“ fotku priamo z fotoaparátu. Fotky v tomto formáte nie sú primárne určené na ďalšie spracovanie.

Keď používame formát RAW, tak sa tieto korekcie neaplikujú a všetky úpravy si spraví fotograf sám. Toto ponúka fotografovi oveľa väčšiu kontrolu nad tým, čo sa s fotografiou deje počas celého jej procesu vzniku.

Ktoré fotoaparáty majú možnosť uložiť RAW súbor?

Ako som už spomínal, tak každý fotoaparát RAW súbor vytvára, ale nie všetky ponúkajú možnosť tento súbor aj uložiť. To je preto, že cieľová skupina zákazníkov sa pri jednotlivých druhoch fotoaparátov odlišuje a nie každá z tých skupín je schopná a ochotná pracovať s RAW súbormi.

U digitálnych zrkadloviek a systémových kompaktov je situácia najlepšia. Tu je podpora zabezpečená pri drvivej väčšine modelov. Sú to fotoaparáty určené pre fotografov alebo pre ľudí, ktorí sa chcú v tejto oblasti posunúť ďalej.

Kompakty a ultrazoomy podporujú túto možnosť len pri vyšších modeloch. V tomto prípade je amatérska a stredná trieda fotoaparátov určená pre bežných spotrebiteľov, teda nefotografov.

Podpora RAW súborov je zabezpečená aj pri niektorých najvyšších modeloch mobilných telefónov. Je ich naozaj len niekoľko, ale sú to prvé lastovičky, ktoré udávajú trend do budúcna.

Pár slov na záver:

RAW súbor je teda niečo ako polotovar, ktorý si vyžaduje ďalšie úpravy. Ja osobne som sa tiež dlho bránil prechodu na ich používanie. Je pravdou, že ak ich chce fotograf správne využiť, musí sa toho veľa naučiť a aj keď má všetky potrebné vedomosti, tak proces vyvolávania RAW súborov je vždy časovo náročný. No toto úsilie je odmenené veľkým kvalitatívnym posunom fotografií. Je to cesta, ako dosahovať profesionálnu kvalitu, preto určite odporúčam každému, kto sa chce fotografovaniu venovať vážnejšie, aby do toho išiel. Oplatí sa to!