Fotografovanie svadby

Fotografie sú pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou svadby. Sú to neopakovateľné chvíle, ktoré každý plánuje zažiť iba raz v živote. Je to Váš veľký deň a svadobné fotografie, ktoré vzniknú, Vám ho budú pripomínať po zvyšok života. Nie nadarmo sa hovorí, že svadba je jeden z najťažších fotografických žánrov. Ide o spojenie reportážnej, umeleckej, portrétnej a makro fotografie. Preto sa odporúča, aby ste svoje svadobné fotografie zverili človeku, ktorý má dostatok skúseností, techniku a vedomosti, potrebné na jej zadokumentovanie. 

Z môjho pohľadu

Mňa fotografovanie svadieb veľmi baví a robím to rád, ale uvedomujem si aj veľkú zodpovednosť, ktorá z toho vyplýva. Baví ma práca v oblasti fotografovania ľudí a teším sa, keď zaznamenám dôležité alebo zaujímavé momenty ich života. 

Ako si vybrať svadobného fotografa?

Svadobný fotograf nemusí byť nutne človek, ktorý sa živí výhradne fotografovaním. Nevyhnutné ale je, aby mal portfólio so svojimi predošlými prácami, ktorým sa môže prezentovať. Jeho zábery Vás musia v prvom rade osloviť. Nutné je dbať na vysokú technickú kvalitu, správnu úpravu a retuš fotografií. 

Stretnutie pred svadbou Vám umožní spoznať fotografa lepšie, než len pomocou mailu či telefónu. Na tomto stretnutí zistíte, či vám vyhovuje jeho osobnosť a dohodnete si detaily fotenia. Dielo, ktoré na svadbe vznikne, je spoločné a preto je nutná obojstranná spolupráca. 

Svadobný fotograf musí mať profesionálne vybavenie. V ideálnom prípade zrkadlovku, alebo CSC fotoaparát so snímacím čipom veľkosti full-frame. Fotoaparát musí byť doplnený o kvalitné, vysoko svetelné objektívy, externé blesky a ďalšie potrebné príslušenstvo. Nutnosťou je aj záložný fotoaparát, pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Fotografovi na svadbe sa nesmie stať, že nedofotí kvôli zlyhaniu techniky. 

Záver

Na záver Vám želám, aby Vaša svadba splnila všetky predstavy. Nech bude na Vašej svadbe fotiť ktokoľvek, prajem Vám, aby ste dostali skvelé fotografie, ktoré budú okrem záznamu udalostí hodnotné aj po estetickej a umeleckej stránke. Ak Vás zaujala moja práca, tak sa mi neváhajte ozvať a ja spravím všetko pre to, aby sme na naše spoločné dielo mohli byť obojstranne hrdí. 

Chcete sa dozvedieť viac?

V nasledujúcich článkoch sa budem detailnejšie venovať jednotlivým častiam svadby a nájdete tam moje odporúčania a rady, ktoré Vám môžu pomôcť pri plánovaní fotenia.